Jdi na obsah Jdi na menu
 


Co o ,,NÍ" vůbec víme?

17. 6. 2011

Takže víme, že je to velmi zákeřný nepřítel. Jakmile přijde, je těžké ji nepodlehnout, protože je asi tak šance 1:1000000 (milionu), že ji nepodlehneme. Každý to známe, to věčné zavírání očí, zývání, až se nám čelist vyklopí z pantů. Ano, ale jsou i horší varianty NUDY. Ty, kde jen očka přihmouříme, nebo ty, kde opravdu usneme. To je potom nevyhnutelná zkáza.

Ukázka z filmu Ferris Buller´s Day off:

http://www.youtube.com/watch?v=dxPVyieptwA

Podle Wikipedie:

Nuda je v psychologii „nepříjemný přechodný duševní stav, v němž jedinec cítí pronikavý nedostatek zájmu o své obvyklé aktivity a je pro něj obtížné se na ně soustředit“. Nuda tedy nutně neznamená, že člověk vůbec nemá co dělat, ale spíše to, že se nedokáže pro žádnou aktivitu nadchnout, i když by si přál se v něčem angažovat. Pro nudu jsou charakteristické pocity omrzelosti, zbytečnosti, nespokojenosti, nezajímavosti, snížená pozornost, pocit únavy depresivní nálady.

Tři typy nudy

  1. je-li člověku zabráněno věnovat se něčemu, čemu by chtěl
  2. je-li nucen se věnovat tomu, do čeho nemá chuť
  3. někdy však pocit nudy vzniká i bez zjevného důvodu a jedinec není sám od sebe schopen se angažovat v žádné činnosti.

Sklon nudit se lze zjišťovat pomocí dotazníkové škály Boredom Proneness Scale a ukazuje se, že souvisí s poruchami pozornosti a sklonem k depresi či depresivními náladamipřičemž korelace s poruchami pozornosti je zhruba stejně silná jako korelace s depresí. I když samotná nuda je často vnímána jako nepříliš závažná obtíž, sklon nudit se může být projevem či příčinou celé řady psychologických, fyzických, pedagogických a sociálních problémů.